3 miejsc, które warto zobaczyć w Gdańsku

 

 

Gdańsk i jego okolice to miejsce pełne atrakcji turystycznych i w różnym stopniu znanych ciekawostek do zobaczenia. Twierdza Wisłoujście jest jednym z takich mniej znanych, nawet gdańszczanom, miejsc. Przez lata po drugiej wojnie światowej niszczała, przez wszystkich zapomniana. Aż do roku 1974, gdy tereny te zostały włączone do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Rozpoczął się proces odbudowy twierdzy. A historia jej sięga do czasów krzyżackich, kiedy to wzniesiono tu drewnianą warownię, po paru latach spaloną i odbudowaną z cegły w 1482 roku. W tym czasie wieża z latarnią kierowała ruchem statków i strzegła dostępu do portu gdańskiego. Twierdza przez wiele wieków pełniła ważną rolę obronną, zwłaszcza gdy ufortyfikowano ją czterema bastionami. Po przejęciu zarządzania obiektem przez muzeum historyczne został on wpisany na listę World Monuments Watch. Twierdza jest częściowo udostępniona do zwiedzania w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Równocześnie trwają tam prace konserwatorskie, historyczne i archeologiczne mające na celu zachowanie tego unikalnego zabytku sztuki fortyfikacyjnej.

 

 

Na terenie miasta Gdańska jest wiele punktów widokowych. Takie miejsca, jak Pachołek, wieża Ratusza Głównego Miasta czy Góra Gradowa są znane wszystkim. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć miejsce mniej znane – Kozaczą Górę. Nazwa jest zaczerpnięta z historii, bowiem na tym wzgórzu morenowym w 1813 roku stacjonowali Kozacy prowadzący oblężenie miasta. Góra kozacza znajduje się w dzielnicy Ujeścisko w lesie, w pobliżu al. Vaclava Havla i wznosi się 75 m ponad poziom morza. Na górze tej powstał park z wieloma ścieżkami spacerowymi, placem zabaw dla dzieci oraz wieżą widokową. Stalowa konstrukcja wieży ma 17 metrów wysokości i wznosi się wyżej od okolicznych drzew o około 3 metry. Zatem nic nie przesłania roztaczającego się z niej widoku, który jednocześnie może podziwiać 25 osób. Z tego miejsca widokowego roztacza się panorama na całe miasto. Wstęp na wieżę jest bezpłatny i jest ona dostępna cały rok.

 

 

Atrakcją przyrodniczą natomiast jest rezerwat Ptasi Raj, który znajdziemy na Wyspie Sobieszewskiej. Poprzez gąszcz ptasiego raju prowadzi turystów ścieżka dydaktyczna, która pozwala na zapoznanie się z występującymi tu gatunkami ptaków. Informacji udzielają liczne tablice umieszczone na 6 kilometrowej trasie, a w obserwacji ptactwa pomagają dwie wieże widokowe. Do rezerwatu można podjechać samochodem i bezpośrednio przed nim zaparkować, lub wykorzystać autobus miejski. Najlepszym czasem do wykonania takiej wycieczki jest okres od kwietnia do października. Zaobserwować wiele gatunków ptaków jest najłatwiej wczesną wiosną i jesienią, kiedy to następują ich przeloty. Warto do obserwacji zaopatrzyć się w lornetkę. Trasa ścieżki przebiega częściowo leśnymi, niejednokrotnie podmokłymi terenami, ale także brzegiem plaży. Amatorzy podglądania ptasiego życia powinni przygotować się na wycieczkę trwającą od 3 do 5 godzin.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *